Velký společný koncert ve znamení české sborové klasiky
Oba stěžejní sbory tohoto večera jsou „známé firmy“ nejen na českém sborovém poli ale i v mezinárodním kontextu. Pořadatelem koncertu je Pražský smíšený sbor, těleso, které v letošním roce oslaví 65-té výročí svého založení, a hlavním partnerem mu bude jen o tři roky mladší Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy. Tyto dva naše přední smíšené sbory byly v loňské sezóně hlavními tělesy cyklu Pocta tvůrcům, jehož pořadatelem byla Česká filharmonie a na jehož čtyřech koncertech v pražském Rudolfinu zazněly skladby jubilujících skladatelů Zdeňka Lukáše, Petra Ebena, Antonína Tučapského, Bohuslava Martinů a Josefa Bohuslava Foerstera. Spolupráce obou těles však pokračuje i dál a tentokrát nás čeká opravdový bonbónek. Umělečtí vedoucí obou sborů (prof. Miroslav Košler a Jakub Zicha) si pro tento koncert vybrali doslova pilíře české sborové literatury.
Je zde příznačné, že se jedná o díla, na jejichž provedení si dnes troufne již málokterý sbor, přestože před několika desetiletími byla kmenovým repertoárem snad každého pěveckého sboru české kotliny. Večer otevře „klasika nejklasičtější“, cyklus Antonína Dvořáka V přírodě. V dalším, neméně atraktivním programu najdeme např. dílo Josefa Suka Tři zpěvy op. 19 (Zavedený ovčák, Mať moja, Stasa čarodějnice) či nádherné Čtyři balady pro smíšený sbor a čtyřruční klavír op. 19 a 23 Vítězslava Nováka. Ke společnému provedení, které se připravovalo několik měsíců a závěrečné společné zkoušky byly naplánovány na celé tři týdny před koncertem, zde spojí hlasy na osmdesát pěvců z obou sborů.
Jako host koncertu vystoupí sbor WADACHI z dalekého Japonska. Japonci jsou známi jako velcí obdivovatelé české hudby a nejinak tomu bude i tentokrát. Mimo svého atraktivního programu japonských písní se sbor Wadachi (sbormistr S. Moroi) připojí k českým sborům a na závěr celého koncertu společně přednesou jako poctu české hudbě skladbu Josefa Bohuslava Foerstera Česká píseň.
Pozvánku a program koncertu naleznete zde …