Před zájezdem do Číny
U zrodu zájezdu, který se připravuje bezmála čtyři roky (a již jednou byl pořadateli odložen), stála nabídka zprostředkující agentury k vystoupení na Mezinárodním festivalu v Šanghaji. Účast na festivalu je kostrou šanghajské části zájezdu, sbor zde vedle slavnostního zahajovacího ceremoniálu vystoupí v následujících dnech na několika vystoupeních v koncertních sálech i pod širým nebem. Kromě samostatných programů se VUS UK představí rovněž na společných koncertech s mezinárodním sborem ze Shanghaie a orchestrem z Pekingu (Shanghai International Voices, Beijing International Orchestra). Na všech vystoupeních v Šanghaji i v Pekingu bude těžištěm programu pražských vysokoškoláků samozřejmě česká hudba, zastoupeni budou Smetana, Dvořák, Janáček, ale i Foerster, Novák a Eben, podstatnou část budou samozřejmě tvořit lidové písně z Čech i Moravy. Na zvláštní žádost agentury a vzhledem ke specifickému čínskému publiku bude program doplněn operními a populárními sbory (Verdi, Orff) a jako pozornost hostitelům VUS nastudoval také dvě čínské lidové písně. Ty se velmi dobře uplatní v závěru programu každého koncertu, stejně jako na závěrečném vystoupení v Pekingu během státní recepce, pořádané velvyslanectvím České republiky v Číně při příležitosti státního svátku ČR, kde bude mít pražský VUS rovněž tu čest vystoupit.
Spolu se sborem vystoupí klavírista Jan Linhart a jako malý bonbónek poveze s sebou VUS také nástroj, jehož spojení s pěveckým sborem je poměrně netradiční – cimbál. Tento nástroj má svůj historický původ v Persii, Malé Asii a právě v Číně, jde tedy o takový malý návrat ke kořenům, neboť mimo moravských lidovek cimbál zazní také v písních čínských.
Dvoutýdenní zájezd do nejlidnatější země světa slibuje mnoho hudebních i poznávacích zážitků, o něž se s našimi čtenáři po návratu velmi rádi podělíme.